Skip to main content
19 ارديبهشت 1402

اهمیت استفاده از بذور هیبریدبذر

اهمیت استفاده از بذور هیبریدبذر
اشتراک گزاری

استفاده از بذور اصلاح شده و با کیفیت گياهان در كنار ماشين آلات مدرن، بهبود كودهاي شيميايی و روش‌هاي مناسب مبارزه با آفات و علفهاي هرز، انقلابی را در چندین سال گذشته در كشاورزي بو‌جود آورده است. صنعت بذر با گسترش توان توليد، افزايش راندمان، سرعت توليد ارقام جديد و حفظ خلوص ژنتيكی اين ارقام، نقش حياتی در اين انقلاب بر عهده داشت. بذر محصول نهایی برنامه‌های اصلاحی گیاهان می باشد و می توان گفت که موفقیت یک برنامه، زمانی مشخص می‌گردد که این محصول نهایی به دست زارعین رسیده و توسط آنها مورد استفاده قرار گیرد. اهمیت و نیاز به بذر بر کسی پوشیده نبوده و به عنوان پایه و اساس و مهم‌ترین نهاده تولید محصولات کشاورزی می باشد.

hydrid2امنیت غذایی جهانی خواستار توسعه فن‌آوری‌های جدید برای افزایش تولید محصولات کشاورزی امن و پر طرفدار در زمین های زراعی محدود، آن هم بدون افزایش مصرف آب و کود است. به همین خاطر چندین گزینه برای تقویت این عملکرد مورد بررسی قرار گرفته است. گسترش منابع ژنتیکی و تکنولوژی‌ها، فرصت‌های جدیدی را برای غلبه بر این محدودیت‌ها فراهم کرده است.

یکی از این فرصت‌های جدید، تولید بذرهای هیبرید است که دارای توانایی بالایی برای افزایش این عملکرد هستند و طیف وسیعی از امکانات جدید را برای کشاورزان ایجاد می‌کنند. ارقام هيبريد اولين نسل تلاقی لاينهاي اينبرد والدينی هستند. گامهاي اساسی در اصلاح ارقام هيبريد شامل اصلاح لاينهاي اينبرد هموزيگوس، يافتن تركيبات F1 مناسب بين اينبردها، توليد بذر F1 در مقياس تجاري براي توليد كنندگان است. هيبريدها در صورتيكه از والدين هموزيگوس (خالص) توليد شده باشند، يكنواخت بوده و پتانسيل توليد مطلوبی دارند. در واقع این نوع بذرها برای دست یافتن به ویژگی‌های بهتر از الحاق دو یا چندین نوع گیاه بدست می‌آیند. به این ترتیب چنانچه کشاورزان برای عملیات کاشت از بذر استفاده می کنند بهترین گزینه برای آنها بذرهای اصلاح شده است.

چرا که بذور هیبرید منجر به تولید گیاهانی خواهند شد که علاوه بر پایداری و مقاومت بیشتر در برابر آفت ها و بیماری ها، دارای میوه ها و محصولات درشت تر و مرغوب‌تری خواهند بود و حتی در آخر منجر به تسهیل فرآیند برداشت این محصولات نیز می‌شود. کاشت بذور هیبرید به کشاورزان این اجازه را می‌دهد تا دقیقا بدانند چه چیزی از محصول انتظار می‌رود و از نظر نیاز به آب، حساسیت به بیماری و آفت، نیازهای تغذیه ای و عملکرد مورد انتظار، چگونه هستند. این بدان معنا است که آنها می‌توانند زمان کمتری را صرف کاشت و برداشت محصول مورد نظر نمایند و گیاهان بیشتری را در طول یک فصل رشدی مدیریت کنند. در حال حاضر بذور هیبرید در کشاورزی مدرن و تجاری استفاده می‌گردد که منجر به افزایش چشمگیر تولیدات کشاورزی می‌شود. همچنین نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص این بذور آن است که بعد از یک بار کاشت آن‌ها و برداشت محصول، خواص ژنتیکی بذری که از محصولات جدید به دست می آید (بذور F2) از چیزی که در مقابل F1 باید باشد بسیار متفاوت خواهد بود و بنابراین میزان کیفیت و کمیت محصولی که با این بذر جدید در برداشت بعد خواهیم داشت، بسیار کاهش می یابد. به همین منظور به کشاورزان توصیه می شود که در صورت استفاده از بذور هیبرید برای کشت سال بعد از محصولات بدست آمده بذری تهیه نکنند.